Toyota Avensis
Reklama Regulamin Regulamin Szukaj Szukaj Grupy Grupy Statystyki Statystyki Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj Album Zdjęcia Avensis Download Pliki Avensis
 Ogłoszenie 

Zanim napiszesz nowy temat, skorzystaj z dodatkowej wyszukiwarki. Twój problem mógł być już omawiany.

opony aut części samochodowe Tarcze, hamulce części samochodowe iparts.pl

felgi - sklep internetowy sportwheels.pl

felgi - sklep internetowy ucando.pl


Poprzedni temat «» Następny temat
[Avensis T27] 1.8 benzyna, drgania podczas ruszania na rozgr
Autor Wiadomość
Sławq 
Nowy Klubowicz


Typ: Avensis T27
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2010
Nadwozie: Sedan
Dołączył: 24 Kwi 2021
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-04-24, 17:02   [Avensis T27] 1.8 benzyna, drgania podczas ruszania na rozgr

Witam szanownych Członków Klubu!

Mój samochód: T27 2010 benzyna, manual, przebieg 125 000 km, z Polski i kupione w Polsce przy salonie Toyota - sprawdziłem historie pojazdu w salonie/ ASO.

Przejrzałem pozostałe tematy związane ze sprzęgłem, oraz wibracjami i zdecydowałem na założenie nowego tematu, gdyż mój problem wydaje się być osobliwy i w moim odczuciu inny od pozostałych - zwłaszcza jeśli mowa o t27 w benzynie. Ponadto bardzo zagadkowy.
Do tego chciałbym naprawdę wyczerpać ten temat i opisać możliwe jak najbardziej szczegółowo. A jak wiadomo, dostanie się do sprzęgła w tym aucie kosztuje sporo czasu i - co za tym idzie - pieniędzy, wiec liczę na owocną wymianę myśli i doświadczeń, gdyż nie wydaje mi się, że wymiana sprzęgła pomogła w rozwiązaniu problemu.

To mój pierwszy post tutaj, wiec proszę o wyrozumiałość, jeśli nie dopełniłem jakichś formalności, lub mój opis pominął pewne istotne informacje.

Otóż kupiłem 6-letnie auto o przebiegu 72 000 km i przez kolejny rok (około 10 tys km) nie było żadnego problemu. Dodam, że jeżdżę po Krakowie. Po ok. roku zauważyłem bardzo wyraźne drgania (wręcz trzepanie całą maską) podczas ruszania, kiedy sprzęgło się już nagrzało. Używam takiego słownictwa, gdyż te objawy pojawiały się podczas gorącego lata i jazdy w korkach, lub częstego zatrzymywania się na światłach i ruszania z nich. Ponadto w zimie kiedy sporo czasu spędzałem w korkach. Można powiedzieć ze po około 30 minutach jazdy w takich warunkach problem zaczynał o sobie dawać znać.
Mechanik uświadomił mnie ze w tym samochodzie nie ma linki sprzęgła, gdyż jest ono hydrauliczne. Wymieniłem raz płyn hamulcowy w ASO, który jest również wykorzystywany do wspomagania sprzęgła, oraz innym razem również u mojego mechanika (naprawdę dobry mechanik). Miałem wrażenie ze jakby trochę to pomogło, ale na pewno nie rozwiązało to problemu. Finalnie, po kolejnych kilku miesiącach odstawiłem samochód do mechanika i okazało się ze cały komplet sprzęgła trzeba było wymienić, bo było ono już na dojechaniu kompletnym (widziałem je po wymontowaniu). Nota bene zdziwiło to mechanika biorąc pod uwagę relatywnie mały przebieg i staż samochodu. Niemniej jednak wymieniono tarczę, docisk, wyprzęglik - wszystkie elementy były w złym stanie.
Po wymianie, sprzęgło wciskało się lekutko (i w sumie nadal tak jest), ale już po ok roku (ok 12 000 km jazdy pół na pół miasto i autostrada) zacząłem wyczuwać podobne, ale jeszcze wtedy bardzo delikatne objawy tej „usterki”.
Obecnie, po kolejnych 2 latach (kolejne 20000 km) jest to znowu wyraźne. Pozwolę sobie opisać jak ja odczuwam tę usterkę siedząc w samochodzie. W momencie ruszania na rozgrzanym już sprzęgle, kiedy pedał jest odpuszczony już do połowy i mam wrażenie, że wtedy najmocniej zaczyna łapać, to pojawiają wyraźne drgania jakby całego silnika/ tego co pod maską - głośne i chyba tez wyczuwalne pod nogą. Podobny efekt daje jazda na lekkim wzniesieniu na wstecznym biegu kiedy daje się za mało gazu - jakby trzepało silnikiem. To jest mój pierwszy samochód, wiec nie wiem czy wsteczny tak powinien pracować, czy coś takiego absolutnie nie powinno mieć miejsca, nawet przy całkowitym (od)puszczeniu sprzęgła.
Dodam, że poduszki silnika były już sprawdzane przed ówczesną wymianą sprzęgła, jak i nie tak dawno również.
Martwi mnie to, gdyż auto jest już starsze o kilka lat, a ja nie chce znowu wyłożyć 2 tys. zł., które być może dadzą mi spokój z tym problemem na 2-3 lata.

Bardzo proszę i liczę na fajną, rzeczową i owocną dyskusje w tym wątku, gdyż Avensis 3 to są i będą jeszcze nadal względnie młode auta przez pewien czas, a co za tym idzie konkluzje w tym temacie mogą ułatwić życie i oszczędzić sporo pieniędzy (a czasy są nieciekawe) kolejnym właścicielom naszych Avensis :)

Życzę udanego i spokojnego weekendu,
Jarek
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
pool_s 
Nowy Klubowicz


Typ: Avensis T27
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2010
Nadwozie: Wagon
Wiek: 40
Dołączył: 15 Sty 2022
Posty: 10
Skąd: Osielsko
Wysłany: 2022-05-07, 21:04   

Miałem to samo. Wymieniłem sprzęgło z dociskiem i jest git.
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
Andrzej 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 D-4D diesel
Rok: 2003
Nadwozie: Wagon
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 567
Skąd: Legionowo
Wysłany: 2022-05-09, 13:12   

Sławq, a jaka firma była z tym kompletem sprzęgła?
 
 
DanielM 
Nowy Klubowicz


Typ: Avensis T27
Silnik: 1.8 benzyna
Rok: 2009
Nadwozie: Sedan
Dołączył: 11 Maj 2023
Posty: 2
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2023-05-11, 12:47   

Sławq,

Dzień dobry Panu.
Chciałem zapytać, czy udało się rozwiązać temat tych drgań/szarpania podczas ruszania autem (Toyota T27)? Mam od jakiegoś czasu dokładnie tak samo w swoim samochodzie. Przed wymianą sprzęgła w zeszłym roku, szarpanie (czasem mocne) na 1-wszym, 2-gim i wstecznym biegu. Na pierwszym gdzieś w okolicy półsprzęgła i jednoczesnym dodawaniu gazu.
Po wymianie sprzęgła na nowe, przez jakiś czas był spokój - wszystko zniknęło. Ale problem wrócił na biegach pierwszym i wstecznym.
Dziwi fakt, że nie dzieje się to na zimnym silniku. Dopiero kiedy się nagrzeje i zwłaszcza podczas jazdy w korkach. Niekiedy tak szarpie budą, że ma się wrażenie jakby silnik chciał wyskoczyć.

Byłem u zaprzyjaźnionego mechanika od Toyoty. Wg niego na 80% problem leży w napędzie - minimalny luz na lewej półosi ale polecił jeszcze pojeździć czy zrobi się większy luz. Luz się nie zrobił a autem szarpie dalej tak samo.

Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.
Dziękuję i pozdrawiam.
Daniel.
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
GregWonttell 
Nowy Klubowicz


Typ: Avensis T27
Silnik: 1.6 16V benzyna
Rok: 2009
Nadwozie: Sedan
Dołączył: 01 Lip 2023
Posty: 1
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2023-07-01, 21:40   

Dzień dobry,

czy któremuś z Panów udało się dojść, co jest przyczyną problemu? U mnie działo się to samo, czyli potworne szarpanie budą przy ruszaniu na rozgrzany silniku. Po wymianie sprzęgła problem znikł, lecz nadal na pierwszym i drugim biegu, przy szybkim puszczeniu sprzęgła da się wyczuć wibracje. Mam obawę, że problem może powrócić. Na jednym anglojęzycznym forum piszą, że przyczyną może być zużyte mocowania skrzyni biegów, jednak nie mam pewności, czy to właściwy trop..

Pozdrawiam
Grzegorz
 
 
Sławq 
Nowy Klubowicz


Typ: Avensis T27
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2010
Nadwozie: Sedan
Dołączył: 24 Kwi 2021
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 2023-09-16, 14:18   

Heyka,
Wymieniałem ponownie (po 70-80k km), ale tym razem mechanik zajrzał głębiej i znalazł znaki/ ślady na kole zamachowym, które mogły wskazywać na jakieś zużycie/ niedopasowanie elementów. Oprócz tego warto napomnieć, że mechanik powiedział mi że jesli nauczę się z tym żyć poprzez odpowiednie popuszczanie pedału sprzęgła to nie muszę wymieniać, bo nie zepsuje się w środku nic - chodzi o wygodę. I faktycznie jeździłem tak już dwa lata i gdyby nie wyjazd na wakacje na południe Europy to bym się nie zdecydował na wymianę jeszcze przez rok/ dwa.
Aha, mechanik jest bardzo dobry w tym co robi i godny zaufania, bez wchodzenia w szczegóły.

Dajcie znać jak będziecie coś robić w tym temacie. Ciekaw jestem czego spróbujecie, bo ja nie mogę powiedzieć, że u mnie problem jest permanentnie rozwiązany. Póki co zrobiłem 10k głównie w upale - w tym 3k w upałach na południu Europy.

Pozdrawiam!
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
Schwefel 
Śpi na forum



Typ: Avensis T27
Silnik: 2.0 Valvematic
Rok: 2009
Nadwozie: Sedan
Pomógł: 46 razy
Dołączył: 27 Cze 2011
Posty: 954
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-09-22, 01:35   

Sławq napisał/a:
Heyka,
Wymieniałem ponownie (po 70-80k km), ale tym razem mechanik zajrzał głębiej i znalazł znaki/ ślady na kole zamachowym, które mogły wskazywać na jakieś zużycie/ niedopasowanie elementów. Oprócz tego warto napomnieć, że mechanik powiedział mi że jesli nauczę się z tym żyć poprzez odpowiednie popuszczanie pedału sprzęgła to nie muszę wymieniać, bo nie zepsuje się w środku nic - chodzi o wygodę. I faktycznie jeździłem tak już dwa lata i gdyby nie wyjazd na wakacje na południe Europy to bym się nie zdecydował na wymianę jeszcze przez rok/ dwa.
Aha, mechanik jest bardzo dobry w tym co robi i godny zaufania, bez wchodzenia w szczegóły.

Dajcie znać jak będziecie coś robić w tym temacie. Ciekaw jestem czego spróbujecie, bo ja nie mogę powiedzieć, że u mnie problem jest permanentnie rozwiązany. Póki co zrobiłem 10k głównie w upale - w tym 3k w upałach na południu Europy.

Pozdrawiam!

Co to znaczy zajrzał głębiej? Przecież koło zamachowe ma na wierzchu zrzucając skrzynię i sprzęgło. Koło powinno być pomierzone przed montażem nowego zestawu, jak jest krzywe/zużyte to do planowania albo wymiany.
Jakiej marki było poprzednie sprzęgło i jakiej obecnie założyłeś? Bo przebiegi 70-100tys.km są dość śmieszne, więc albo problem leży w częściach albo w technice jazdy. Ja jeżdżąc po zakorkowanej Warszawie wymieniłem po 200tys.km
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group


opony samochodowe części samochodowe ucando.pl
hamulce felgi - sklep internetowy sportwheels.pl
części samochodowe iparts.pl

Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Traktory ogrodowe Stiga