Toyota Avensis
Reklama Regulamin Regulamin Szukaj Szukaj Grupy Grupy Statystyki Statystyki Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj Album Zdjęcia Avensis Download Pliki Avensis
 Ogłoszenie 

Zanim napiszesz nowy temat, skorzystaj z dodatkowej wyszukiwarki. Twój problem mógł być już omawiany.

Sklep Motostacja.pl części samochodowe iparts.pl Sklep Bestdrive

felgi - sklep internetowy ucando.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
[Avensis T27] Ćwierkanie/metaliczne cykanie 1.8 benzyna
Autor Wiadomość
pawelwmd 
Nowy Klubowicz


Typ: Avensis T27
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2014
Nadwozie: Wagon
Dołączył: 16 Lut 2026
Posty: 7
Skąd: ZG
Wysłany: Dzisiaj 13:27   [Avensis T27] Ćwierkanie/metaliczne cykanie 1.8 benzyna

Cześć,

Zauważyłem, że moja avensis T27 2014r silnik 1.8 147KM 2ZR FAE, manualna skrzynia - po rozgrzaniu silnika i krótkiej jeździe, ma tendencję do wydawania dziwnego dźwięku popiskiwania/ćwierkania/grzechotania lub coś tym stylu, na wolnych obrotach.

Dzieje się to zawsze po trasie, minimum 10 minut jazdy - czyli kiedy silnik dobrze się nagrzeje.

Objawia się to tylko i wyłącznie na jałowych obrotach, włączona klima czy wyłączona nie ma żadnego znaczenia, inne obciążenie elektryczne też nie wpływa na zmianę tego dźwięku.

Dodam, że w momencie, kiedy dodam delikatnie gazu i powiedzmy obroty są na 1200rpm - dźwięk ustaje. Jeśli odpuszczę gaz - znowu ćwierkanie. Wciśnięcie sprzęgła też nic nie zmienia. W przypadku nierozgrzanego silnika, na zimnym nic takiego nie ma miejsca.

Warto wspomnieć o tym, że to ćwierkanie na jałowych jak potrwa 2-3 minuty to zaczyna zanikać i potem znowu tego nie ma, po około 3-4 minutach.

Również odkręcenie pokrywy korka wlewowego oleju nie zmienia nic, także to nie pompa oleju.

Próbowałem to zlokalizować, ale nie jestem w stanie. Prawdopodobnie gdzieś z prawej strony silnika, tam gdzie osprzęt lub gdzieś od spodu, okolice skrzyni biegów.

Mam nowy pasek wielorowkowy i nową rolkę alternatora, odpowiednio napięty. Pompa wody nie szumi ani nie ma wycieków.

Może ktoś miał już taki problem?

Charakterystyczne i powtarzalne jest to, że dzieje się to tylko po mocnym zagrzaniu silnika i uwaga, kiedy zgaszę auto w momencie, kiedy słychać to "ćwierkanie" i odpalę ponownie, za 15 sekund - ćwierkania nie ma. Próbowałem kilka razy i zawsze wynik ten sam, ujawnia się to po dłuższej jeździe.

Jeśli ktoś coś przypuszcza lub miał ten problem proszę o odpowiedź. Wszystkie wskazówki mile widziane.

[ Dodano: 2026-07-22, 16:01 ]
Zamieszczam link do krótkiego filmiku, nagrałem na świeżo kilka minut temu - najbardziej to słychać jak nagrywam to od spodu auta.

https://www.youtube.com/shorts/d5BMvI-cocY
  
 
 
ASO Avensis 



Typ: Avensis T25
Silnik: 2.0 16V benzyna
Rok: 2006
Nadwozie: Hatchback
Pomógł: 53 razy
Wiek: 38
Imię: Tomek
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 339
Posty: 5036
Skąd: Internet ASO
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group