Typ: Avensis T25
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2004
Nadwozie: Sedan Pomógł: 15 razy Wiek: 52 Dołączył: 05 Lis 2010 Posty: 343 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-16, 12:32 Zbycie pojazdu - OC
Witam
dzisiaj sprzedałem moją Renię.
Nie wiecie czy wystarczy faksem przesłać do ubezpieczyciela wymówienie umowy i prośbę o jej przepisanie na nowego własciciela ? Chodzi o OC.
Czy trzeba jechać osobiście lub do agenta gdzie kupowałem polisę ?
Typ: Inne
Silnik: 1.6 16V benzyna
Rok: 2020
Nadwozie: Inne Pomógł: 37 razy Wiek: 53 Dołączył: 15 Lis 2009 Posty: 408 Skąd: dd
Wysłany: 2011-01-16, 13:25
ja dostałem wraz z polisą taki druczek na wypadek sprzedaży z informacją dla ubezpieczyciela o sprzedaży - i po tym fakcie wystarczyło go wypełnić podpisać zeskanować wraz z umową k-s i wysłać skan do ubezpieczyciela (AXA)
Typ: Avensis T25
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2004
Nadwozie: Sedan Pomógł: 15 razy Wiek: 52 Dołączył: 05 Lis 2010 Posty: 343 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-16, 13:35
Ok jutro wyślę fax z kompletem dokumentów i zadzwonię
A tak na marginesie opłaca się pakiet OC+AC w mbanku ? Mam max zniżki w innych towrzystwach i się zastanawiam nad przejściem do mbanku. Macie z nimi jakieś doświadczenia ? Jak z ew. odszkodowaniami ?
WaLeC [Usunięty]
Wysłany: 2011-01-16, 14:47
Najlepiej to jest pójsć do jakiegoś biura, które porówna Ci oferty.
Generalnie co powiem cI ciekawego.
O ile OC możesz wybrać sobei najtańsze jakie masz i u najtańszego ubezpieczyciela, to nei ty będziesz później domagał się odszkodowania, to AC wg mnie już warto sie zastanowić czy u najtańszego brać, bo jak by co to później potrafią stwarzać problemy, jak Ci się coś popsuje i chcesz naprawić.
Witam,
Odnośnie OC to po sprzedaży samochodu to nie jest już Twój poblem. Obowiązek zgłoszenia wymówienia OC leży po stronie Nabywcy pojazdu. Oczywiście fimy ubezpieczeniowe będą próbowały po uplywie terminu OC straszyć Cię, że wystawiły Ci nową polisę i zażądają zapłaty - w takiej sytuacji nie musisz nic robić i poprostu mówiąc kolokwialnie "olać" je.
W jednym przypadku: kiedy Nabywca zwróci Ci polisę OC (może ją przetrzymywać maksymalnie ustawowo do 30 dni - pod warunkiem, że dalej nie chce z niej korzystać) to wówczas Ty masz obowiązek zgłoszenia rezygnacji z polisy. Wiadomo, że zrobisz to jak najszybciej bo wówczas zwrócą Ci więcej kasy.
Typ: Avensis T25
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2004
Nadwozie: Sedan Pomógł: 15 razy Wiek: 52 Dołączył: 05 Lis 2010 Posty: 343 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-17, 19:49
OC wziął wczoraj Kupujący. Ja juz dzisiaj dzwoniłem do HDI, że zbyłem pojazd i zgodnie z rozmową przesłałem im komplet dokumentów tj pismo, że zbyłem pojazd, kto kupił, kopię umowy i ksero dowodów osobistych.
Powinno być ok
dzisiaj się dowiadywałem o zwrot AC za niewykorzystany czas (mam do października 2011) i nie powinno być problemu, ale muszę podbić w wydziale komunikacji umowę kupna sprzedaży... ach te formalności. Muszę jechać na drugi koniec Wawy
Lekki problem mam z OC na Avkę bo się kończy 22.01 więc gorączkowo przeglądam oferty. Umówiłem się ze Sprzedającym, że on njie kupuje nowej polisy bo chciał ja doliczyć, chociaż wiem, że powinna być wazna co najmniej 30 dni, no ale jakoś się dogadaliśmy
Witam,
Odnośnie OC - musisz obowiązkowo przekazać OC Kupującemu na okres do 30 dni. Kupujący decyduje czy będzie korzystał z Twojego OC do końca jego ważności czy też nie. Odnośnie HDI nie chciałbym sie wypowiadać bo dla mnie to ŻENADA. Jak by Kupujący chciał być zlośliwy to mógł by oskarżyć Cię o przekazywanie jego danych osobowych ... a tego nasze prawo zabrania (ksero dowodu osobistego).
Odnośnie AC to jedyne co musisz zrobić to zgłosić na piśmie (ubezpieczyciele mają odpowiednie druki) rezygnację z AC w dowolnym punkcie ubezpieczyciela polisy AC oraz przedstawić do wglądu umowę kupna-sprzedaży - nic więcej! Jak widzisz gonią Cię do wydziału komunikacji bo nie wiesz jakie masz prawa. To czy zgłosisz do wydziału komunikacji fakt sprzedaży samochodu jest jedynie Twoją dobrą wolą. Zgodnie z prawem "powinno się" ale nie ma takiego "obowiązku". Z drugiej warto to zrobić by wydział komunikacji za kilka lat nie wzywał Cię do potwierdzenia faktu sprzedaży pojazdu oraz okazania umowy kupna-spzedaży.
Jedno co zyskałeś to spokój za "odwalenie" roboty za ubezpieczyciela.
Typ: Avensis T25
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2004
Nadwozie: Sedan Pomógł: 15 razy Wiek: 52 Dołączył: 05 Lis 2010 Posty: 343 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-17, 22:28
Oczywiście przekazałem OC Kupującemu. W Umowie KS wpisałem nawet godzinę zbycia, no bo co jak gość dwie ulice dalej się rozbije, albo złapie radar.
(w przypadku Ave, którą nabywam ubezpieczenie OC kończy się o ile pamiętam 22.01, więc wiele czasu nie mam.
Chociaż jak mi pisał Sprzedający to: Polisa jest ważna do 22 stycznia i zgodnie z przepisami OC obowiązuje dla nowego właściciela do 30 dni od daty zakupu. Reszta to już decyzja osoby kupującej pojazd.
Sprzedający obstawał przy tym, że jak chce to on przedłuży polisę na kolejny kwartał, ale mi to doliczy do ceny samochodu. Nie wiem czy jest prawny obowiązek, aby polisa Sprzedającego była ważna przez co najmniej 30 dni o daty sprzedaży, w sumie to chyba bez sensu, ale nie wiem, nie znam się)
Co do dowodów osobistych to też się wahałem, z drugiej strony Kupujący MUSI się skontaktować z dotychczasowym moim ubezpieczycielem tj HDI i zdecydować co dalej. Także wysłałem też ksero jego dowodu, żeby mieli też jego dane oraz odp. pismo, ale fakt, być może pochopnie. Z drugiej strony, lubię jak w papierach wszystko gra
W Wydziale Komunikacji zgłosiłem faxem fakt zbycia pojazdu po wcześniejszej rozmowie z urzędnikiem. Sam mówił, że nie ma sensu przyjeżdżać.
Ok. czyli jak rozumiem Umowa to Umowa i mogę się upierać, że Wydz. Komunikacji jest zbędny do jej potwierdzenia. No bp w sumie co oni mają potwierdzać. Potwierdzić to może notariusz.
Dla mnie to jazda na drugą stronę Warszawy, więc bardzo mi to nie pasuje
Typ: Avensis T25
Silnik: 1.8 16V VVTi benzyna
Rok: 2004
Nadwozie: Sedan Pomógł: 15 razy Wiek: 52 Dołączył: 05 Lis 2010 Posty: 343 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-03-22, 08:10
Zgadza się teraz możesz załatwić to w dowolnej kolejności pamiętając , że US w ciągu 14 dni a WK 30 dni.
Wiem, że WK sprawdza sobie z US czy został zapłacony podatek....
Typ: Inne
Silnik: 1.4 benzyna
Rok: 2015
Nadwozie: Hatchback
Wiek: 44 Dołączył: 16 Mar 2011 Posty: 177 Skąd: RBR...
Wysłany: 2011-03-22, 19:47
Znajomego koleś z Wydziału Komunikacji odesłał najpierw do US (po staniu w DŁUGIEJ kolejce)...
Patrzyłem na stronę internetową WK i nic nie piszą, że najpierw do US...
_________________ ...miałem kiedyś "japończyka"...
...chętnie pomogę na forum...w jego sprzedaniu...
Typ: Inne
Silnik: 1.4 benzyna
Rok: 2015
Nadwozie: Hatchback
Wiek: 44 Dołączył: 16 Mar 2011 Posty: 177 Skąd: RBR...
Wysłany: 2011-03-23, 15:40
Chyba że na prowincji...
znajomego ostatnio wysłali do US...
Dzisiaj dzwoniłem do WK i nie trzeba niby...
Siłą rzeczy - nie przyjęli ostatnich 2 osób (w tym mnie)...więc przynajmniej US załatwiłem...
_________________ ...miałem kiedyś "japończyka"...
...chętnie pomogę na forum...w jego sprzedaniu...
Do zarejestrowania pojazdu niezbędne jest wypełnienie specjalnego wniosku (znajdziemy go w Wydziale Komunikacji), na podstawie którego urząd rozpocznie proces rejestracji samochodu. W przypadku samochodów zakupionych w granicach Polski Wydział Komunikacji wymaga przedstawienia następujących dokumentów:
- dowód własności pojazdu (faktura, rachunek, umowa sprzedaży, darowizny, zamiany, orzeczenie Sądu itp.),
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym lub decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
- karta pojazdu - jeśli została wydana,
- ważna polisa ubezpieczeniowa OC,
- dowód osobisty, a w przypadku osób prawnych dodatkowo - wypis z właściwego rejestru.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum